podlahové vytápění na klíč

Podlahové topení na klíč

Podlahové topení se za posledních několik let stalo doslova fenoménem. Jen málokterá novostavba dnes nepočítá s jeho realizací alespoň v některých místnostech domu. Nejen, že dokáže v chladných zimních měsících příjemně vyhřát podlahu a každý krok je tak doslova slastí, díky rovnoměrnému vytápění sálajícímu z podlahy a při správné instalaci dokáže navíc v místnosti udržovat mnohem lepší klima a teplotu než běžné radiátory. 

Výhodou je také fakt, že podlahové topení méně víří prach, což je vhodné především pro alergiky nebo malé děti. Způsobů realizace podlahového topení navíc existuje celá řada, takže se hodí téměř do všech interiérů i pro většinu typů podlah.

Jaké jsou typy podlahového topení?

Podlahové vytápění se dělí na dva základní typy: elektrické podlahové topení a teplovodní podlahové topení. Oba tyto druhy mají svá specifika, výhody i nevýhody a také se hodí pro jiné účely do jiných místností. Na řádcích níže si obě tato řešení popíšeme podrobněji.

Elektrické podlahové topení

Elektrické podlahové topení je nejčastěji dodáváno ve formě takzvaných topných rohoží. Ty se skvěle hodí do koupelen, kuchyní a chodeb, jelikož je možné tento typ podlahového topení nainstalovat pod dlažbu a obvykle se využívá jako doplnění jiného topného tělesa pro zvýšení komfortu v dané místnosti. 

Topné rohože

Topná rohož se pokládá přímo pod dlažbu na vrstvu flexibilního lepidla, případně je dodávána jako samolepící. Topný kabel je na ní usazen na tenké vrstvě tkaniny a rohož se jednoduše rozbaluje na podklad. 

Rohože se dodávají v různých výkonech, přičemž hlavním faktorem pro jejich výběr by měla být velikost a vlhkost místnosti. Regulace teploty topných rohoží je nejčastěji zajišťována pomocí termostatu.

Topné fólie

Další variantou elektrického podlahového topení jsou takzvané topné fólie. Ty se vyznačují velmi malou tloušťkou a jsou vynikajícím řešením podlahového topení pod laminátové nebo vinylové plovoucí podlahy. 

U pokládání podlahového topení pod plovoucí podlahu je nezbytné tomu uzpůsobit její skladbu, kdy je podlahové topení usazeno až na tepelnou a kročejovou izolaci, načež je fólie potažena vrstvou lepidla nebo tenkou vrstvou betonu. 

I topné fólie jsou dodávány o různých výkonech, takže výběr opět záleží na velikosti místnosti a tloušťce podlahy. Topné fólie bývají také vybaveny termostatem pro jejich regulaci, můžete se však setkat i s řešením bez něj.

Snadná instalace

Elektrické topení je charakteristické svou jednoduchou instalací, pohodlnou regulací, nižšími pořizovacími náklady, minimálním zvýšením podlahy a při správné montáži a provedení je prakticky bezúdržbové a dosahuje dlouhých životností. Jeho hlavní nevýhodou mohou být vyšší náklady na provoz, jež jsou odvozené od cen energie. 

Chcete ušetřit až 30 % z ceny?Zadat zdarma poptávku

Teplovodní podlahové topení 

Teplovodní případně pouze vodní podlahové topení se od elektrického liší samozřejmě vstupním zdrojem tepla. Teplo je v tomto systému vedeno pomocí ohřáté vody a lze jej napojit například na plynový kotel, elektrokotel, tepelné čerpadlo, solární panely.

Hlavní výhodou oproti elektrickému podlahovému topení jsou nižší provozní náklady, jelikož voda se ohřívá jen na přibližně 35-40 stupňů Celsia, takže je spotřebováno méně energie. Dále je možné jej přes léto využívat i místo klimatizace, protože voda umí podlahu nejen vyhřát, ale i ochladit. 

Nevýhodou teplovodního podlahového topení jsou relativně vysoké pořizovací náklady. Dále také fakt, že se více zasahuje do podlahy, do níž se musí vejít celá skladba vodního podlahového topení, díky čemuž nemusí být jeho montáž možná za všech podmínek. 

Oproti elektrickému topení má také složitější možnosti regulace a je nutné jej pravidelně udržovat, aby se například v trubkách netvořil vodní kámen.

U tohoto typu topení nejsou samozřejmě použity topné kabely, ale speciální potrubí, jež bylo k tomuto účelu vyrobeno. To se následně ve spirále, meandru nebo dvojitého meandru pokládá takzvanou mokrou nebo suchou cestou. 

Teplovodní podlahové topení mokrou cestou

Podlahové topení mokrou cestou znamená, že se topné potrubí zalévá přímo do betonu nad tepelnou izolací. Takto provedené podlahy pracují s tepelným výkonem nad 50 W/m2. Nejčastějším způsobem pokládky u tohoto typu je pokládka do spirály, protože zajišťuje nejrovnoměrnější vytápění. 

Teplovodní podlahové topení suchou cestou

Podlahové topení suchou cestou pro instalaci obvykle využívá skladby se systémovou deskou. Ta je tvořena ze dvou vrstev: 

  • izolační deska z polystyrenu 
  • fólie tvořená za tepla tvarovaným polystyrenem

Díky zámkům je možné desky spojit do jedné plochy odolné proti zatékání. Tvarování systémových desek umožňuje udržet rovnoměrnou rozteč trubek napříč celou plochou. Systémové desky však umožňují pouze meandrovou skladbu a tento způsob instalace pracuje výhradně s tepelnými výkony pod 50 W/m2.

Chcete ušetřit až 30 % z ceny?Zadat zdarma poptávku

Cena podlahového topení

Podlahové topení je bohužel poměrně nákladnou záležitostí a z tohoto důvodu hraje při výběru dodavatele hlavní rolí především jeho cena. 

Právě proto jsme si pro Vás připravili orientační ceník, díky kterému si můžete udělat představu, na kolik Vás přibližně podlahové topení vyjde. 

PoložkaCena
Podlahové topení na klíč (vodní)900 – 2 000 Kč/m2
Podlahové topení na klíč (elektrické)800 – 1 200 Kč/m2
Trubka na vodní podlahové topeníOd 18 Kč/m
Termostat pro podlahové topeníOd 600 Kč/ks
Montáž podlahového topení 300 – 500 Kč/m2
Topná rohožOd 550 Kč/m2
Topná fólieOd 500 Kč/m2

Pro stanovení ceny je klíčové, jaký typ podlahového topení využijete a jakým způsobem bude provedena jeho montáž. Do ceny se rovněž promítají prvky určené pro regulaci teploty, materiály pro usazení topení a různé izolační materiály.

Teplovodní podlahové topení provedené mokrou cestou

U vodního podlahového topení provedeného mokrou cestou je nutné počítat s částkou okolo 1 000 – 2 000 Kč/m2, při realizaci suchou cestou je tato částka ještě přibližně o 100 Kč vyšší díky systémovým deskám. 

Cenu u vodního podlahového topení zvedají také různé regulační prvky například v případě, že je napojeno na solární panely nebo čerpadlo.

Elektrické podlahové topení

Cena elektrického podlahového topení na klíč se pohybuje v rozmezí od 800 – 1 200 Kč za metr čtvereční

Největší položkou v tomto případě je samozřejmě topná rohož/fólie, jejichž cena roste spolu s jejich výkonem a možnostmi regulace. Svou roli při stanovení ceny za topnou rohož či fólii hraje samozřejmě také její značka. 

Montáž podlahového topení 

Pokud jste si potřebný materiál sehnali sami a potřebujete pomoci pouze s montáží, počítejte s tím, že dle složitosti instalace a zvoleného typu podlahového topení Vás montáž přijde na přibližně 300 – 500 Kč/m2.